Metalurgia
ZŁOMÓW | ODPADÓW ALUMINIOWYCH
Dobór rodzaju pieca i jego indywidualnej konstrukcji do topienia aluminium i jego stopów uzależniony jest od postaci topionego wsadu oraz oczekiwanej zdolności produkcyjnej.
W każdym procesie topienia będziemy mieli do czynienia z wzajemnym oddziaływaniem: wsadu, energii i ceramiki.
Wsad – decyduje o składzie chemicznym oraz poziomie zanieczyszczeń. Oddzielnym zagadnieniem jest kawałkowatość wsadu, która powinna być dostosowana do konstrukcji pieca według zasady minimalnego czasu kontaktu wsadu z atmosferą pieca podczas topienia. Zagadnienie to jest nie zawsze docenione powodując w konsekwencji wydłużenie czasu topienia, co skutkuje zwiększonym zużyciem energii i zmniejszonym uzyskiem matalurgicznym.
Ilość energii dostarczonej do topienia powinna być maksymalnie zużyta (skonsumowana) przez wsad. Decydują o tym warunki, a zatem konstrukcja pieca dostosowana do postaci topionego wsadu. W procesie tym współuczestniczy ceramika pieca w zakresie akumulacji ciepła jako drugi odbiornik energii obok wsadu.
Materiał ceramiczny na wyłożenie pieców powinien być taki aby do minimum ograniczyć możliwość powstawania reakcji pomiędzy ciekłym metalem a wyłożeniem ceramicznym.